Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Wystawa plenerowa Solidarnie ku Wolności

Wystawa pt. Solidarnie ku Wolności, przygotowana z okazji UEFA EURO 2012TM i skierowana głównie do odbiorcy zagranicznego, przedstawia najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski lat 1980–1989.

Ekspozycja składa się z 36 tablic, na których widz może obejrzeć wybór fotografii i plakatów pochodzących z czasu pierwszej dekady Solidarności. Główną myślą scenariusza było zaprezentowanie za pomocą wizualnych środków idei Solidarności, w wielowymiarowych kontekstach. ; Zarówno związku zawodowego „Solidarność” i masowego ruchu społecznego, ale także samego znaku graficznego zaprojektowanego przez Jerzego Janiszewskiego oraz zachowań interpersonalnych, jak np. urastające do rangi symbolu podawanie chleba strajkującym stoczniowcom lub masowe uczestnictwo w kampanii wyborczej w 1989 roku. Klasyczne, w większości czarno-białe fotografie stanowią artystyczny zapis drogi przemian, którą rozpoczęła Solidarność. Drogi przerwanej wprowadzeniem stanu wojennego i prowadzącej do porozumień Okrągłego Stołu, demokratycznych wyborów w czerwcu 1989 roku, a w ich konsekwencji do obalenia komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Od czerwca do września 2012, ekspozycja prezentowana była w Gdańsku na placu Solidarności, w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Poległych Stoczniowców. Wszystkie opisy wykonane są w językach polskim i angielskim.

Wykorzystane na wystawie fotografie i plakaty pochodzą ze zbiorów własnych Europejskiego Centrum Solidarności. Ich autorzy to: Jacek Awakumowski, Leszek Biernacki, Zygmunt Błażek, Anna Beata Bohdziewicz /ZPAF/, Krzysztof Jakubowski /ZPAF/, Jerzy Kośnik, Stefan Kraszewski, Zenon Mirota /ZPAF/, Janusz Bałanda Rydzewski /ZPAF/, Leonard Szmaglik, Stanisław Składanowski /ZPAF/ oraz autorzy nieznani.

Grażyna Goszczyńska


Powiązane wiadomości:

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl