Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Zima w stoczni 2014

termin | 20–31 stycznia
miejsce | Sala BHP, ul. Doki 1 (teren dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina) 
godziny | 9–12; 13–16
koszt | udział bezpłatny
organizator | Europejskie Centrum Soldarności

informacje

| Dział Projektów Edukacyjnych ECS
tel.: 58 768 23 10 | e-mail: edukacja@ecs.gda.pl 

 

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 6 do 12 lat na bezpłatne warsztaty edukacyjne Zima w stoczni. W zajęciach mogą brać udział zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne – właśnie trwają zapisy. Warsztaty potrwają od 20 do 31 stycznia 2014.

Jeśli chcecie Państwo, aby Wasze pociechy dowiedziały się, na czym polega sztuka komunikacji, jak wspólnie możemy zmieniać otaczający nas świat i co to jest równouprawnienie – te warsztaty są dla nich i dla Was! Podczas akcji edukacyjnej ZIMA W STOCZNI zachęcimy dzieci i młodzież do myślenia, nauczymy współpracy i współdziałania, twórczo będziemy rozwijać umiejętności plastyczne. Zajęcia poprowadzą edukatorzy Europejskiego Centrum Solidarności – mówi Agnieszka Piórkowska, Kierownik Działu Projektów Edukacyjnych Europejskiego Centrum Solidarności.

Tematy tegorocznych warsztatów:

Warsztat 1: Od równości do demokracji | Warsztaty historyczne
Kim była Anna Walentynowicz? Ile kobiet zasiadało przy okrągłym stole? Dlaczego kobiety walczyły o swoje prawa? Podczas warsztatów opowiemy o kobietach, które chciały zmienić otaczający je świat. Dzięki integrującym zabawom uczestnicy poznają zasady równoprawnego i demokratycznego współżycia w społeczeństwie.

Warsztat 2: Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego | Warsztaty komunikacyjne
Co oznacza słowo „Solidarność”? Czy to hasło jest nadal aktualne? Jak z solidarnością radzi sobie współczesny świat? W czasie zajęć chcemy jeszcze raz ożywić to jedno z najbardziej znanych haseł wolnej Polski. Poprzez kreatywne działania teatralne i plastyczne spróbujemy odpowiedzieć na postawione pytania. Chcemy uzmysłowić uczestnikom, jak ważne jest pomaganie innym ludziom oraz jak wiele można osiągnąć, współdziałając ze sobą.

Warsztat 3: Dźwięki wolności | Warsztaty artystyczne
Czy dźwięki mogą nam opowiedzieć historię miejsca? Jak brzmiały najważniejsze słowa strajku? Kto je wypowiadał? Dzięki wykorzystaniu dźwięków charakterystycznych dla pracy w stoczni opowiemy o historycznych wydarzeniach sierpniowego lata 1980 roku i symbolicznie poszukamy odniesień do idei wolności. Dzieci stworzą własne słuchowisko, ucząc się wrażliwości na słowa i dźwięki.

 

fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl