Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Konkursy

KONKURS MIĘDZYSZKOLNY
IV Wojewódzki Konkurs Historii Regionalnej im. Lecha Bądkowskiego „Sierpień ’80”

Konkurs dla uczniów gimnazjów z województwa pomorskiego. Tegoroczna edycja konkursu dotyczyła tematyki związanej z narodzinami Solidarności w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. 

organizatorzy

 

W czwartek 20 lutego, w Sali BHP odbył się finał IV edycji Konkursu Historycznego im. Lecha Bądkowskiego „Historia regionalna – Sierpień ‘80”. Do finału zakwalifikowało się pięćdziesięcioro gimnazjalistów z całego województwa pomorskiego.

Po rozwiązaniu trudnego testu finałowego, w czasie obrad jury konkursu młodzież obejrzała film dokumentalny o strajku sierpniowym 1980 r. i wraz z nauczycielami zwiedziła tereny postoczniowe. Po powrocie ze spaceru odbyło się spotkanie z gościem specjalnym – poetką i działaczką opozycyjną Bożeną Ptak. Rozmowę o strajku sierpniowym, organizacji protestów wobec władzy komunistycznej i o samym Lechu Bądkowskim poprowadził Zbigniew Walczak, kierownik Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku.

Bożena Ptak wręczyła również nagrody zwycięzcom i finalistom konkursu. Wśród zwycięzców znaleźli się:
I miejsce
Dagmara Janus z Gimnazjum nr 16 w Gdańsku
II miejsce ex aequo
Mieszko Czapliński z III STO w Gdańsku
Joanna Dardzińska z Gimnazjum nr 16 w Gdańsku
Witold Głogowski z Gimnazjum nr 1 w Sztumie
III miejsce ex aequo
Karol Bieszka z Zespołu Szkół w Somoninie
Karol Łubniewski z I STO w Gdańsku
Mateusz Popadiuk z III STO w Gdańsku
Maria Staniewicz-Zalewska z III STO w Gdańsku

Tytuł Finalisty Konkursu Historycznego im. Lecha Bądkowskiego „Historia regionalna – Sierpień ‘80” uzyskali: Małgorzata Borowiec z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie, Hubert Hildebrandt z I STO w Gdańsku, Piotr Kucharski z Gimnazjum nr 16 w Gdańsku, Weronika Senejko z Zespołu Szkół nr 4 w Pruszczu Gdańskim, Agata Sombrowska z Gimnazjum nr 1 w Sztumie, Dominika Trzcińska z Zespołu Szkół nr 4 w Pruszczu Gdańskim, Paweł Wysocki z Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie oraz Helena Zaworska z Zespołu Szkół w Somoninie.
Jednocześnie z konkursem wiedzy o strajku sierpniowym 1980 roku odbył się konkurs na najlepszy wywiad ze świadkiem historii. Pierwsze miejsce zajął w nim Marcin Borowicz, uczeń Gimnazjum nr 2 z Żukowa, autor wywiadu z Henryką Krzywonos.
Wyróżnienia otrzymali: Witold Głogowski z Gimnazjum nr 2 ze Sztumu, Dominika Raether, Urszula Bieszk i Laura Spindler z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie i Zuzanna Przeniosło z Gimnazjum nr 18 w Gdyni.
Nagrody – książki i gry edukacyjne – zostały ufundowane przez Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Konkurs zorganizowali nauczyciele I Społecznego Gimnazjum STO i III Społecznego Gimnazjum STO w Gdańsku – Grażyna Niemyjska i Paweł Beczek przy współpracy dra Michała Sempołowicza, kierownika Referatu Edukacji Historycznej gdańskiego oddziału IPN oraz Działu Projektów Edukacyjnych Europejskiego Centrum Solidarności.

 

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl