Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Forum Młodych

KONFERENCJA MŁODZIEŻOWA
termin  | 
27.09.2013
miejsce | Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

„Forum Młodych” to coroczne spotkanie młodych ludzi z autorytetami życia publicznego, których pasja, zaangażowanie i dorobek mogą stać się inspiracją do działania na rzecz dobra wspólnego. Podczas forum poruszane są tematy, które dotyczą bezpośrednio młodzieży. W ubiegłym roku były to społeczne aspekty użycia Internetu. W tym roku chcemy rozmawiać o obywatelskości. Poruszymy problemy związane z kulturą debaty i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Wspólnie z młodymi ludźmi zastanowimy się, gdzie przebiega granica między patriotyzmem a nacjonalizmem i podyskutujemy o tożsamości obywatelskiej Europy. Chcemy, żeby tegoroczne forum było okazją do wszechstronnej debaty i refleksji o naszym zaangażowaniu w życie publiczne.

SZÓSTA EDYCJA W tym roku chcielibyśmy mówić o byciu obywatelem. Na postawę obywatelską składa się wiele czynników: patriotyzm, odpowiedzialność, umiejętność uczestniczenia w dyskusji, wiedza o świecie, który nas otacza. Dlatego w czasie Forum Młodych chcemy rozmawiać z młodzieżą o obywatelskości. Poruszymy zagadnienia związane ze współczesnym pojmowaniem nacjonalizmu, patriotyzmu i kosmopolityzmu oraz różnic między nimi. Będziemy mówić o dyskusji jako narzędziu demokracji, zajmiemy się procesami kształtującymi społeczeństwo obywatelskie, porozmawiamy o obywatelstwie Unii Europejskiej. W drugiej edycji Strefy Nauczycieli zaproponujemy opiekunom i wychowawcom młodzieży spotkanie poświęcone będzie uczeniu kultury dyskusji. Po raz pierwszy w tym roku zapraszamy młodzież do zajęcia miejsc obok dorosłych panelistów. Wyłonieni w drodze konkursu uczniowie będą mieli szansę przedstawić swoje przemyślenia na temat obywatelstwa i wziąć udział w publicznej debacie.

MATERIAŁY DO POBRANIA 

       


UWAGA!
Do udziału w dyskusjach panelowych zaprosimy w tym roku również laureatów konkursu na wypowiedź o obywatelskości. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne będą od 2 września 2013.

ZGŁOSZENIE

■ koszt: zajęcia bezpłatne
■ adresat: szkoły ponadgimnazjalne
zapisy: do 26 września 2013
■ termin: 27 września 2013
■ informacje: Agnieszka Wichrowska, koordynatorka projektu
Dział Projektów Edukacyjnych ECS | tel.: 58 768 23 16
e-mail: a.wichrowska@ecs.gda.pl

 

 

 

partner patroni medialni  
Uniwersytet Gdański Radio Gdańsk Trojmisto.pl

 

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl