Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Medal Wdzięczności

 

Europejskie Centrum Solidarności w 30 rocznicę powstania Solidarności – wielkiego ruchu społecznego, chcąc podziękować wszystkim obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację ustanowiło Medal Wdzięczności.

Zwycięstwo Solidarności byłoby znacznie trudniejsze, gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli z całego świata. To oni w latach 80. organizowali działające ofiarnie komitety wsparcia Solidarności i opozycji demokratycznej w Polsce. Z całego świata docierała do Polski pomoc charytatywna, pieniądze, sprzęt medyczny, poligraficzny i radiowy czy publiczne gesty wsparcia.

Odznaczenie przyznawane jest obcokrajowcom, a w wyjątkowych przypadkach osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które w latach 80. na stałe mieszkały za granicą. Kandydatów do wyróżnienia Medalem Wdzięczności może zgłosić każdy z Państwa, posługując się formularzem zgłoszeniowym. O przyznaniu wyróżnienia decyduje Kapituła Medalu w oparciu o zasady, które określa regulamin.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Na zgłoszenia wraz z uzasadnieniem czekamy pod adresem mailowym: medal@ecs.gda.pl

 

Kapitułę Medalu Wdzięczności tworzą:

Lech Wałęsa – przewodniczący

Bogdan Borusewicz (Marszałek Senatu)

Jerzy Borowczak (Europejskie Centrum Solidarności)

Zbigniew Bujak (Mazowsze)

Mirosław Chojecki (koordynator pomocy sprzętowej zza granicy) 

Władysław Frasyniuk (Dolny Śląsk)

Tadeusz Jedynak (Górny Śląsk)

śp. Stefan Jurczak (Małopolska) [do 2 czerwca 2012 roku]

Bogdan Lis (Gdańsk)

Andrzej Milczanowski (Pomorze Zachodnie)

Janusz Pałubicki (Wielkopolska)

Jan Rulewski (Bydgoszcz)

Grażyna Staniszewska (Podbeskidzie)

Danuta Winiarska-Kuroń (Region Środkowo-Wschodni)

 

Medal Wdzięczności został wykonany według projektu gdańskiej rzeźbiarki Dobrochny Surajewskiej. Słowo „dziękuję" wybito na awersie medalu w 43 językach (m.in. polski, angielski, niemiecki, francuski, włoski, japoński, grecki, litewski, szwedzki, walijski, czeski, portugalski, japoński). Na rewersie widnieje napis "Solidarność", wizerunek przybranej kwiatami bramy Stoczni Gdańskiej oraz łacińska sentencja: Hic nobis adiumento in periculis, solacio in laboribus fuit (Spieszył nam z pomocą w niebezpieczeństwie, z otuchą, gdy było ciężko). 

PROJEKT MEDALU WDZIĘCZNOŚCI

Dotychczas Medale Wdzięczności zostały przyznane 678 osobom (w tym 57 pośmiertnie) z Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

PEŁNA LISTA LAUREATÓW


PODZIĘKOWANIA ODZNACZONYCH

 

Uroczystości wręczenia Medalu – relacje

Dołączone pliki

Formularz(Formularz zgłoszeniowy_Medal Wdzięczności.doc)

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl