Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Aktualności

Historia zza żelaznej kurtyny w Hamburgu

27.02.2009
fotka

Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Premiera Rzeczypospolitej Polskiej ds. Dialogu Międzynarodowego, profesor Władysław Bartoszewski otworzył w Hamburgu (27.02) wystawę Europejskiego Centrum Solidarności Historia zza żelaznej kurtyny. Ekspozycję można było oglądać w Hamburgu na placu Gänsemarkt do 4 marca 2009.

 

Historia zza żelaznej kurtyny powstała w Europejskim Centrum Solidarności. Na 24 planszach przedstawiona jest historia walki Polaków o wolność i niepodległość po II wojnie światowej. Wystawa jest świadectwem wspólnej przeszłości Polski, Węgier, Niemiec (NRD), Czechosłowacji, Bułgarii, Rumunii i innych krajów, znajdujących się po II wojnie światowej w sferze wpływów sowieckich. Przypomina o bolesnych momentach w historii Polski (rok 1956, 1968, 1970, 1976) ale i innych krajów: o niepokojach społecznych w Berlinie z roku 1953, o manifestacjach w Budapeszcie w roku 1956 stłumionych przy pomocy sowieckich czołgów, o krwawej pacyfikacji powstania w Pradze w roku 1968. Wydarzenia te zaprezentowane zostały są na tle szarej codzienności, wiecznie pustych sklepowych regałów i ludzi mieszkających za żelazną kurtyną.

Główny nacisk wystawa kładzie na rolę jaką w procesie upadku komunizmu w Polsce i innych krajach Bloku Wschodniego odegrały strajki sierpniowe z 1980 roku oraz NSZZ Solidarność. Powstanie Solidarności oraz okres Pierestrojki Gorbaczowa stały się impulsem do przemian w pozostałych krajach Europy Środkowo–Wschodniej. Uwidocznione to zostało na kilku planszach prezentujących inne kraje odzyskujące niepodległość.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo - płyta CD, na której, oprócz plansz ekspozycyjnych znajdują się również cztery pięciominutowe filmy archiwalne: Życie codzienne PRL, Sierpień 1980, Stan wojenny w Polsce, Europejskie Drogi do Wolności. Także dwie krótkie prezentacje promujące Miasto Gdańsk oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Wystawa zorganizowana została pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

 

Zobacz też:

Historia zza żelaznej kurtyny. Hamburg 2009

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl