Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Aktualności

Życie codzienne w Rumunii czasach Nicolae Ceauşescu. Wystawa

24.03.2009
fotka

Europejskie Centrum Solidarności do 30 kwietnia 2009 roku zaprasza na wystawę fotograficzną Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu.

Fotografia pozostaje prawdopodobnie najdokładniejszym i najbardziej wyrazistym medium, które uwiecznia szaleństwo ostatnich lat trwania reżymu Nicolae Ceauşescu, jednego z najbardziej niszczących i represyjnych systemów komunistycznych. Z tego względu, goszcząca w Gdańśku wystawa stanowi jeden z najbardziej wstrząsających dokumentów o zwyczajnej egzystencji w końcowej fazie komunizmu rumuńskiego.

Fotografie Andreia Pandele - architekta i "uprzywilejowanego świadka", jak mówi o sobie on sam - bardziej niż słowa ukazują w szczegółach absurd i upokorzenia nędznej egzystencji, samowolną przemoc zniszczeń poczynionych w architekturze miasta, rozkład wspólnoty poprzez jej upodlenie, obojętność i strach. Zrobione nielegalnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - co wiązało się z ryzykiem najsurowszych kar - te obrazy czasów rezygnacji i zmierzchu demonstrują w sposób bezpośredni nieludzką naturę komunizmu, czyniąc jednocześnie aluzję do bardzo trudnej drogi od Rumunii Nicolae Ceauşescu do Rumunii europejskiej.

Fotografie Andreia Pandele - architekta i "uprzywilejowanego świadka", jak mówi o sobie on sam - bardziej niż słowa ukazują w szczegółach absurd i upokorzenia nędznej egzystencji, samowolną przemoc zniszczeń poczynionych w architekturze miasta, rozkład wspólnoty poprzez jej upodlenie, obojętność i strach

Andrei Pandele (ur. Rumunia, 1945 r.) pracował przez prawie pięćdziesiąt lat jako architekt i fotograf w Bukareszcie. Pomimo tego, że był dziesiątki razy przesłuchiwany, dzięki swojej znajomości rumuńskiego prawa i dzięki przywilejom związanych z jego zawodem był w stanie pozostać poza rękami Securitate, osławionej rumuńskiej tajnej policji.

 

Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia 2009, w  Sali Międzynarodowej Wystawy Drogi do Wolności

Zobacz też:

Wystawy

Wystawa stała Drogi do Wolności

Autorytety. Lech Bądkowski. Wystawa fotograficzna. Senat RP

Historia zza żelaznej kurtyny w Hamburgu

Wystawa - Autorytety: Lech Bądkowski

Publikacja o Lechu Bądkowskim już do pobrania na stronie Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności

Historia zza żelaznej kurtyny we Włoszech

Wystawa - Historia zza Żelaznej Kurtyny, Rzym 2009

Europejscy parlamentarzyści zwiedzili wystawę Drogi do Wolności

Maj Niezależnych - Podsumowanie

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl