Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Aktualności

Historia zza żelaznej kurtyny we Włoszech

16.06.2009
fotka

Od 16 do 26 czerwca w Palazzo della Sapienza w Rzymie odbyła sie prezentacja wystawy plenerowej Europejskiego Centrum Solidarności - Historia zza Żelaznej Kurtyny.

Wystawa ECS pokazywana była jest we Włoszech i San Marino z okazji 20. rocznicy upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej (jesienią ekspozycja będzie również pokazywana w Turynie). Wystawę otworzyli (16.06) Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz oraz Przewodniczący Senatu Republiki Włoskiej Renato Schifani. W ceremonii otwarcia wzięli również udział były Prezydent RP Lech Wałęsa - gość honorowy Senatu RW - oraz Ambasador RP w Rzymie Jerzy Chmielewski. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych gości, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, a także dziennikarzy włoskich i polskich.

Wystawa prezentuje historię Europy od 1945 r. do dnia dzisiejszego, ze szczególnym uwzględnieniem roli Solidarności i jej wpływu na zmiany geopolityczne w Europie i na świecie. Ekspozycja ma na celu uwypuklenie roli Polski w tych przemianach, pokazuje też w sposób symboliczny wydarzenia ważne dla historii innych krajów byłego bloku wschodniego. Całość podzielona jest na bloki: Europa po 1945 roku, Codzienność za żelazną kurtyną, Protesty społeczne w Polsce i innych krajach, Narodziny Solidarności, Stan wojenny w Polsce, Suwerenność w Europie, Europejskie Centrum Solidarności. Wszystko poprzedzone jest wprowadzeniami i opatrzone komentarzami. Wystawie towarzyszy film ukazujący proces przemian demokratycznych w latach 80. i 90. XX w. w Europie Środkowo-Wschodniej.

Włoska edycja wystawy posiada akcent "lokalny" - to odrębny panel poświęcony włoskim związkom zawodowym, instytucjom i osobom zaangażowanym w pomoc Solidarności i wspieranie opozycji demokratycznej w Polsce w latach 80., a także osobiste podziękowanie Lecha Wałęsy dla narodu włoskiego.

Zobacz też:

Historia zza żelaznej kurtyny w Hamburgu

Historia zza żelaznej kurtyny. Hamburg 2009

Wystawa - Historia zza Żelaznej Kurtyny, Rzym 2009

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl