Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Aktualności

Lech Wałęsa polubił widok ze swojego okna w ECS

22.07.2014
fotka

Lech Wałęsa, legendarny przywódca polskiej opozycji, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Polski po przemianach 1989 roku, odwiedził dzisiaj budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W budynku przy placu Solidarności 1 powstaje wystawa stała, która opowiada o wysiłku polskich ruchów demokratycznych i niepodległościowych w komunistycznej Polsce. Życiorys i dokonania Lecha Wałęsy są ważnym elementem tej narracji. Związek byłego prezydenta z ECS jest jednak nie tylko symboliczny. To jego podpis jako pierwszy znajduje się pod listem intencyjnym z 2005 roku mówiącym o powołaniu ECS. Dzisiaj Lech Wałęsa potwierdził, że na plac Solidarności 1, do budynku ECS, przeniesie swoje biura.

Co do projektu budynku mam wątpliwości, ale trwają prace, jest urządzany i widzę, że idzie to w dobrym kierunku. Moje biuro bardzo mi się podoba – cieszył się Lech Wałęsa, a indagowany przez dziennikarzy dodał: Od początku, od momentu powstawania ECS miałem tutaj być.
Wtórował mu Basil Kerski, dyrektor ECS: Europejskie Centrum Solidarności jest z założenia miejscem, które łączy, a to Lech Wałęsa właśnie jest patronem polskiego wcielenia idei współpracy, pomocy, wrażliwości na potrzeby na innych – powiedział dyrektor Kerski. – Biuro prezydenta w siedzibie ECS to więc nie tylko zmiana adresu, ale i symboliczna pointa dla pewnego etapu naszej instytucji, której początek to podpisanie listu intencyjnego w 2005 roku, przez 27 głów państw i szefów rządów.
Lech Wałęsa spędził na budowie ECS półtorej godziny. Po zapoznaniu się z rozkładem i pomieszczeniami swojego przyszłego biura, uważnie obejrzał także budynek, oprowadzany po siedzibie przyszłej biblioteki, publicznej przestrzeni ogrodu zimowego i aulach przez Ryszarda Trykosko, prezesa Gdańskich Inwestycji Komunalnych, realizujących tę inwestycję w imieniu Miasta Gdańska. Z kolei ideę wystawy stałej, jak i działalność ECS, przybliżyli Lechowi Wałęsie Paweł Golak, kierownik Wydziału Muzealno-Archiwalnego i Biblioteki ECS i dyr. Basil Kerski. Odwiedzając kolejne pomieszczenia Lech Wałęsa budził żywą reakcję pracujących tam ludzi, którzy kończą budowę i realizują infrastrukturę wystawy stałej. Prezydent Wałęsa, jak zawsze serdeczny i otwarty, żartował z nimi i chętnie pozował do zdjęć. Dał się nawet namówić na wejście do kabiny wózka akumulatorowego i na jego platformę – tak jak w czasie sierpniowego strajku w 1980 roku.
- Cieszę się bardzo, że prezydentowi Wałęsie podoba się jego biuro w Europejskim Centrum Solidarności, jak i to co w tym budynku powstaje, ponieważ prezydent jest ważnym recenzentem idei ECS i bez niego ta idea, wystawa i budynek byłyby niepełne – podsumował dzisiejszą wizytę Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl