Eurepejskie Centrum Solidarności

Organizatorzy instytucji:
zwiń top

Newsletter ECS

Aktualności

Maj Niezależnych - Podsumowanie

05.05.2008
fotka

Debata o strajkach majowych w 1988 r. zakończyła dwudniowe uroczystości w 20. rocznicę historycznych wydarzeń.

W poniedziałek, 5 maja, przewodniczący i wiceprzewodniczący Komitetu Strajkowego na Uniwersytecie Gdańskim Paweł Adamowicz i Przemysław Gosiewski spotkali się po raz pierwszy od tamtych dni i opowiadali o swoich doświadczeniach ze strajków i działalności opozycyjnej. Najwięcej emocji wśród dyskutantów rozbudziła decyzja sprzed lat o zawieszeniu strajku studenckiego. Miała ona swoich zagorzałych krytyków, którzy podczas debaty na wydziale historyczno-filologicznym nie wahali się użyć słowa „zdrada”. Decyzji tej bronili sami stoczniowcy, którzy podkreślali, że dla nich najważniejszy był wtedy akt solidarności, jakim był strajk studentów. Debatę „Pod prąd. Sens i nonsens nonkonformizmu 1989 – 2008" poprzedziło odsłonięcie tablicy upamiętniającej studencki protest sprzed 20. lat, a towarzyszył happening oddający atmosferę strajku. Studenci z Akademickiego Centrum Kultury i Kulturalnego Kolektywu rozwiesili na murach uczelni transparenty, rozdawali ulotki z postulatami, wewnątrz działała prowizoryczna kuchnia strajkowa, aktywiści okupowali budynek wydziału i wpuszczali do niego tylko osoby popierające strajk. Na dziedzińcu przed wydziałem filologiczno-historycznym zaprezentowały się studenckie grupy muzyczne.

W niedzielę, 4 maja, na Długim Targu otwarta została wystawa plenerowa dokumentująca historię buntu młodzieży przeciwko komunistycznemu systemowi w Polsce. Na kilkudziesięciu planszach Gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mogli obejrzeć zdjęcia zarówno ze spotkań studenckich jak i z manifestacji, strajków, z rozrzucania ulotek. Były też fotografie studentów zrobione w momencie ich aresztowania, czy z pobytu w więzieniach. Wśród tych ostatnich jest zdjęcie ze studenckiego ślubu zawartego "za kratkami". Wystawę „Młodzież z partią … się rozliczy! Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980-1989” przygotowaną przez Europejskie Centrum Solidarności wspólnie z łódzkim oddziałem IPN można było oglądać do 7 maja.

Punktem kulminacyjnym uroczystości w 20. rocznicę strajków majowych był koncert muzyki niezależnej MAJ NIEZALEŻNYCH. W niedzielę wieczorem zagrała w Gdańsku czołówka polskiej sceny rockowej i alternatywnej lat 80.: Armia, VooVoo, Tomek Lipiński z grupą Tilters i Maciej Maleńczuk, który zaśpiewał piosenki Włodzimierza Wysockiego. W drugiej połowie koncertu młodzi wykonawcy zaprezentowali własne wersje klasycznych utworów z lat 80.: zespół Muchy zaśpiewał utwory Republiki w akustycznym brzmieniu a Habakuk Jacka Kaczmarskiego w rytmie reggae. Koncert zakończyła prezentacja formacji GreenJolly z Ukrainy, która zasłynęła wykonaniem piosenki "Razom nas bahato", nieformalnego hymnu Pomarańczowej Rewolucji. Grupa została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność zgromadzoną na dziedzińcach Politechniki Gdańskiej. Koncert MAJ NIEZALEŻNYCH prowadził Zbigniew Hołdys, który specjalnie na tę okazję zaśpiewał, razem z Wojciechem Waglewskim, piosenkę "6 lat w Białołęce", która nigdy nie ukazała się na płycie, zatrzymana przez cenzurę. Widownię porwały też monologi Jacka Fedorowicza i fragmenty jego Dziennika Telewizyjnego.

Opracowanie: 
Patrycja Medowska

Zdjęcia:
Ola Kołtońska, materiały promocyjne "Maj Niezależnych" 

Zespół projektu "Maj Niezależnych:

Monika Bogdanowicz 
Iwona Filisikowska 
Anna Halagiera 
Tomasz Hildebrandt 
Luiza Olichwier 
Maciej Łukaszewicz 
Danuta Kobzdej 
Jackek Kołtan 
Ola Kołtońska 
Anna Lis 
Patrycja Medowska 
Agnieszka Rek 
Magda Sroka 
Łukasz Świacki 
Maciej Zięba 

Wspomaganie organizacyjne:

Tomasz Bieliński 
Jakub Kuza 
Arkadiusz Legutko 
Łukasz Kowalewski 

Wolontariat:

Klaudyna Figaszewska 
Jędrzej Maśnicki 
Mateusz Jędrzejewski 
Grzegorz Kuleta 
Gabriela Kuza 
Daria Talarska 
Katarzyna Świacka

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl