SPACERY KURATORSKIE

czyli po wystawie stałej i budynku ECS oprowadzają historycy, współautorzy ekspozycji
Oni znają wystawę stałą ECS jak nikt inny – historycy i muzealnicy, którzy tworzyli ekspozycję oraz szefowie projektów, realizowanych przez ECS, ludzie różnych specjalności i pasji. Historii, które mają do opowiedzenia nie przeczytacie w książkach! We wszystkie pierwsze niedziele miesiąca zapraszamy na spacery kuratorskie po wystawie stałej, a każda przechadzka jest inna, żaden temat nie powtórzą się.

Zwiedzając wystawę stałą nasi goście dowiadują się o bohaterach nie tylko pierwszego planu, o powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach. Odsłaniamy konteksty i łączymy w ciągi zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty. To opowieści ciekawe zarówno dla urodzonych przed 1989 rokiem, jak i młodych, dla których stan wojenny jest tak samo zamierzchły jak bitwa pod Grunwaldem. Co ciekawe, na ekspozycję w ECS można wracać wielokrotnie, bo utkana jest z setek opowieści, których nie sposób ogarnąć podczas jednego zwiedzania.

1 grudnia 2019 | WOJNA ZE SPOŁECZEŃSTWEM
Czy można z dnia na dzień ogłosić, że ruch zrzeszający 10 milionów osób jest nielegalny? Choć nie mieści się to w głowie, tego właśnie dokonano w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Mimo, iż wielu wyczuwało zbliżającą się konfrontację, nikt nie spodziewał się akcji na taką skalę. Jak dowodzi historyk Jan Skórzyński, w operację wprowadzenia stanu wojennego zaangażowano ok. połowy całej siły militarnej kraju – a więc taką liczbę wojska, jaka stanęłaby do wojny przeciw innemu państwu. Tę wojnę jednak wszczęła władza przeciwko własnemu społeczeństwu.
Poznamy trudne realia stanu wojennego oraz sposoby, w jaki społeczeństwo starało się z nimi walczyć. Jak zwykle podczas spacerów kuratorskich nie zabraknie ciekawostek „od kuchni” – jak na drugim piętrze budynku ECS znalazł się milicyjny Star i jak uchowała się tajna drukarni Bronisława Sarzyńskiego, w której ukrywał się m.in. Bogdan Borusewicz?


oprowadza | Wojciech Polak
Historyk, profesor, kierownik Katedry Konfliktów Politycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autor wielu książek poświęconych historii Polski XVI i XVII w., dziejom opozycji demokratycznej, Solidarności i stanowi wojennemu w Polsce. Redaktor licznych prac zbiorowych i wydawnictw źródłowych. Konsultant wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Redaktor naczelny pisma naukowego „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie”. Publicysta i konsultant naukowy filmów historycznych. Członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP Andrzeju Dudzie. Lubi koty, książki, muzykę Haendla i nadmorskie plaże, zwłaszcza na Mierzei Wiślanej.